צמיג JF-122

החלפה וטיפול בחיישני אוויר לצמיגים

חיישני אוויר לצמיגים הם פריט פשוט אבל רב חשיבות: הם מתריעים בפני הנהג על ירידה בלחץ האוויר בצמיג/ים, ובכך מפחיתים את הסיכון לתאונות כמו גם משפרים במידה ניכרת את ביצועי הרכב ואת יכולתו של הנהג לשלוט במכונית – שכן כשלחץ האוויר נמוך מהרצוי הצמיג מאבד את צורתו (כלומר סובל מדפורמציה) ואף עלול להתפוצץ.

חובה בארה"ב וגם באיחוד האירופי

בשנת 2008 הפכה מערכת זו של חיישני אוויר בצמיגים לחובה בכל רכב המיוצר או משווק בארה"ב, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס בנושא. כעבור מספר שנים החליט גם האיחוד האירופי לאמץ את החיישנים – ובאופן טבעי גם בישראל יותר ויותר כלי רכב כבר מצוידים במערכת ה-TPMS (ראשי תיבות של Tire Pressure Monitoring System).

כיצד פועלת מערכת ה- TPMS?

ישנם מספר סוגים של מערכות TPMS, כשהרווחת ביניהן היא כזו המורכבת מ-4 חיישנים שמותקנים על גבי כל צמיג (בתוך הג'אנט ועל גבי הוונטיל). חיישנים אלה מודדים את לחץ האוויר בכל אחד מהצמיגים ומעבירים את הנתונים למערכת הבקרה המרכזית.

לחץ נמוך או גבוה ב-25% מהערך הרצוי (בהתאם לסוג הצמיג) מוביל להתראה המאפשרת לנהג לדעת מיידית כי לחץ האוויר אינו תקין וכי עליו לתקן ליקוי זה. בנוסף המערכת מתריעה מיידית במקרה של פנצ'ר (שבא לידי ביטוי כמובן בירידה חדה ומהירה בלחץ האוויר) ומאפשרת לנהג להיערך בהתאם ולהימנע ממצבים מסכני חיים.

סוג אחר של מערכות חיישני אוויר מבוסס על חיישני מהירות שמותקנים על גבי הסרנים ומשווים את לחץ האוויר בין כל זוג גלגלים.

יתרונות ה- TPMS

לחץ אוויר תקין בצמיגים מבטיח כמה יתרונות לנהג:

  • סיכון מופחת להתבקעות צמיג ומצבים מסכני חיים
  • אחיזת כביש טובה יותר ומרחק בלימה רב יותר (בזכות העובדה שלחץ האוויר בצמיגים אינו נמוך מדי)
  • הארכת תוחלת החיים של הצמיגים
  • צריכת דלק נמוכה יותר (וכמובן חיסכון כספי בזכות כך)
  • שמירה טובה יותר על איכות הסביבה (הן בזכות הבלאי המופחת של הצמיגים והן הודות לפליטה מופחתת של מזהמים בזכות צריכת הדלק הנמוכה)

איך לחסוך בעלויות של חיישן אוויר לצמיגים?

עלות חיישני אוויר לצמיגים מתחילה בכמה מאות שקלים ועלולה אף להגיע לאלף שקלים ויותר – בצמיגי זוארץ ניתן ליהנות משירות חדשני של החלפת חיישן וקידודו למחשב, וזאת בעלות נמוכה הרבה יותר, כשכמובן שהחיישנים התחליפיים ממלאים את התפקיד שלשמו נועדו על הצד הטוב ביותר.

5/5 - (2 votes)