צמיגים לאופנועים-מה חשוב לדעת?צמיגים אופנוע

לאופנועים יש יתרונות רבים ובפרט חופש תנועה מקסימלי, גם בכבישים הפקוקים ביותר, ובאופן כללי תחושת חופש משמחת. מצד שני אי אפשר להתעלם מהשיעור הגבוה של תאונות אופנועים ביחס לחלקם בשוק הרכב. על-מנת לצמצם ככל האפשר את רמת הסיכון, חובה לוודא שכל אחד מהמרכיבים באופנוע הוא האיכותי ביותר שיש, ובפרט חשובים הצמיגים – צמיג לא תקין או לא איכותי פוגם באחיזת הכביש ועלול להוביל להחלקה ולפגיעה קשה. המידע בעמוד זה יעזור לכם לבחור נכון את הצמיגים האידיאליים, כשבכל מקרה תוכלו גם להתייעץ איתנו ולשאול כל שאלה ספציפית שיש לכם.

התאמה מלאה לאופנוע

המרכיב הראשון בבחירת צמיגים לאופנועים הוא התאמה מלאה לרישום ברישיון הרכב. ישנם 5 פרמטרים לכל צמיג – רוחב, חתך (היחס בין הרוחב של הצמיג לבין הגובה שלו, באחוזים), הקוטר של החישוק, קוד עומס וקוד מהירות. כל הפרמטרים חייבים להתאים, כשלגבי שני הקודים האחרונים ניתן לבחור צמיגים בעלי קוד גבוה יותר (כלומר עומדים בדרישות מחמירות יותר מאלה שנדרשים ע”י היצרנית של האופנוע).

שימו לב: סטייה מהפרמטרים שקבעה יצרנית האופנוע, כפי שהם מפורטים ברישיון הרכב, מסכנת את היציבות שלכם. עוד כדאי לדעת שייתכנו הבדלים בין הצמיג הקדמי לבין הצמיג האחורי וכמובן שחשוב לשים לכך לב.

הפרופיל של הצמיג

קריטריון חשוב נוסף לבחירת צמיגים לאופנוע הוא הפרופיל. החלוקה היא לצמיגים בעלי פרופיל גבוה מול צמיגים לאופנועים עם פרופיל רחב.

כשהפרופיל הרחב, נקודות האחיזה בכביש מפוזרות באופן אחיד לכל רוחב הצמיג, ולכן בזמן הטיה של האופנוע הפעולה מתבצעת באופן הדרגתי ובטוח יותר. לעומת זאת פרופיל גבוה מתאפיין בנקודות אחיזה רחבות יותר בצידי הצמיג, ולכן ההטיה של האופנוע מהירה יותר. סגנון הרכיבה המבוקש הוא זה שקובע מהו הפרופיל העדיף לכל רוכב או רוכבת.

מידת הקשיחות של הצמיגים

צמיגים לאופנועים נחלקים ל-2 קטגוריות גם בהתאם למידת הקשיחות שלהם. הצמיגים היחסית רכים נוטים להתחמם מהר ובהתאם מייצרים אחיזת כביש הדוקה. מצד שני הרכות פוגמת במידה מסוימת במידות, כך שהצמיגים הקשיחים הם אלה שיחזיקו מעמד שנים רבות יותר. כדאי לדעת שיש גם דגמי צמיגים לאופנוע שמצליחים לשלב רוך וקושי: האמצע קשיח, בין השאר בזכות חוטי ברזל, ואילו ההיקף רך ומייצר את אחיזת הכביש הרצויה.

מותגים מובילים

בניגוד לתחומים שבהם מותג מוכר מעיד בעיקר על השקעה בשיווק, בתחום הצמיגים, כולל צמיגי אופנועים, החברות הידועות ביותר זכו למוניטין בזכות השקעה מתמשכת במחקר ובפיתוח שהופכים את המוצרים שלהן לבטוחים יותר, יעילים יותר וגם מהנים יותר. אם אתם רוצים ליהנות מהרכיבה וגם לעלות על האופנוע בראש שקט באמת מומלץ להעדיף צמיגים של קונטיננטל, מישלין, פירלי ושאר חברות מוכרות.

הגיל של הצמיג

צמיגים לאופנועים, כמו גם צמיגים אחרים, מתיישנים כבר מרגע שהם יורדים מפס הייצור. את תאריך הייצור אפשר למצוא על הצמיג עצמו, בצורה של קוד בעל 4 ספרות. שתי הספרות הראשונות הן השבוע ושתי האחרונות הן השנה. לדוגמה – 1421 מעיד על כך שהצמיג יוצר בשבוע ה-14 של שנת 2021, כלומר בתחילת אפריל של שנה זו. מומלץ להעדיף צמיגים שתאריך הייצור שלהם מאוחר ככל האפשר.

אולי יעניין אותך גם

5/5 - (1 vote)