אחת המגמות הבולטות ביותר בשוק הרכב היא הגידול המשמעותי והמתמשך במגוון רכבי השטח. בנוסף ישנה עלייה גם בכמויות הג'יפונים, הג'יפים וה-SUV-ים שנמכרים מדי שנה – הישראלים אוהבים את השטח, אוהבים לטייל בו עם הרכב ואוהבים גם את רכבי השטח עצמם. צמיגים הם מרכיב חשוב במיוחד בכלי רכב אלה, ואם גם אתם מחפשים צמיגים לרכב שטח בפתח תקווה כדאי להבין מהן האפשרויות, מה מאפיין כל סוג של צמיג ואיך בוחרים את האופציה הטובה ביותר, גם מבחינת הביצועים וגם מבחינת הבטיחות.

הסוגים השונים של צמיגים לרכבי שטח

צמיגים לרכב שטח נחלקים ל-4 קטגוריות:

א. צמיגי HT (ראשי תיבות של Highway Terrain) – צמיגים רב תכליתיים שמיועדים לרכבי שטח שאת רוב הקילומטראז' שלהם עושים בכבישי האספלט.

ב. צמיגי AT (ראשי תיבות של All Terrain) – צמיגים שמכונים גם 50/50 וזאת משום שהם מתאימים לכלי רכב שמבלים זמן שווה פחות או יותר בכבישים ובשטח.

ג. צמיגי MT (ראשי תיבות של Mud Terrain) – צמיגים שבנויים במיוחד כדי לספק אחיזה מיטבית בדרכים בוציות ובאופן כללי בשטח.

ד. צמיגי שטח נטו – צמיגי Bogger או Swamper שמבטיחים מקסימום עבירות בשטח ומתאימים לכלי רכב שלא עולים על הכבישים.

היתרונות והחסרונות של כל קטגוריית צמיגים לרכב שטח

צמיגי HT מספקים אחיזת כביש מיטבית, כולל בימים גשומים. בנוסף רמת הרעש שהם מייצרים בנסיעה על אספלט נמוכה, הם מבטיחים מרחק בלימה מינימלי גם במהירויות גבוהות וצריכת הדלק איתם נמוכה יותר בהשוואה לצריכת הדלק עם סוגי הצמיגים האחרים.

לעומת זאת בשטח הביצועים שלהם בינוניים מאוד – אבל מספיק טובים לרכב שמגיע לשטח לעיתים רחוקות יחסית וממילא לא מנסה להתמודד עם תוואי שטח קשוחים.

בשטח ההבדלים בין צמיגי AT לצמיגי MT באים לידי ביטוי בעיקר בדרך בוצית. מבחינת רמת האחיזה בשבילים סלעיים ובתנאי דרדרת הפער לטובת ה-MT לא מאוד משמעותי. יתרון נוסף של צמיגי MT הוא העמידות לפנצ'רים כשנוסעים בשטח. בהתאם מי שבוחר באופציה זו יחפש צמיגים לרכב שטח בפתח תקווה בתדירות נמוכה יותר. מצד שני המשקל הגבוה של צמיגי MT מוביל לעומס ניכר על מכלולים אחרים ובפרט שוחק את מכלולי ההגה, הדיפרנציאלים והציריות.

המבנה של צמיגי רכבי שטח

המאפיין העיקרי של צמיגי השטח היא חריצים עמוקים יותר מהרגיל וכן רחבים יותר בהשוואה לחריצים בצמיגי הכביש. לצמיגי ה-MT יש עוד מאפיין בולט: מרווחים משמעותיים בין הקוביות, כך שגם כשיש כמויות גדולות של בוץ הן עדיין לא סותמות את המרווחים ומנטרלות את הקוביות. מבנה קוביות אגרסיבי זה מאפשר לצמיג להיפטר מהבוץ תוך כדי הנסיעה, ומבטיח התמודדות מיטבית גם עם דרדרת. אלה הם גם הצמיגים שמקנים לרכב את המראה הקשוח ביותר.

לחץ אוויר מדויק

דגש חשוב נוסף לגבי בחירת צמיגים לרכב שטח בפתח תקווה הוא החובה לוודא שהם מתאימים לרישום ברישיון הרכב – מבחינת הקוטר של החישוק, הרוחב של הסוליה והחתך (כלומר היחס שבין רוחבו של הצמיג לבין גובהה של הדופן). 

קנייה בפנצ'ריה אמינה שמחזיקה מגוון רחב של צמיגי שטח מכל הסוגים מעניקה חופש בחירה מלא. כמו כן תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי לגבי לחץ האוויר האופטימלי בכל סוג של נסיעה עם כל סוג של צמיגים לרכבי שטח.

אולי יעניין אותך גם

החלפת ג'נטים בפתח תקווה

5/5 - (1 vote)