קניית צמיגים לרכב היא לא פעולה שאנחנו מבצעים לעתים קרובות. למעשה, אם הקפדנו לרכוש צמיגים איכותיים, קרוב לוודאי שרק כעבור 3-4 שנים נידרש לבצע שוב את הפעולה הזו, ובאופן טבעי כדאי מאוד לבחור את הצמיגים באופן מושכל לא רק כדי להבטיח שהם ישרתו אותנו לפרק זמן רב ככל האפשר אלא גם כדי להבטיח שכל נסיעה עם צמיגים אלה תהיה נוחה ובטוחה לחלוטין.

השוואת מחירי צמיגים היא פעולה מתבקשת, אבל עוד לפני השוואת המחירים כדאי להיות מודעים למספר טעויות נפוצות במסגרת קניית צמיגי רכב – וכמובן להימנע מהן.

קניית צמיגים שלא מתאימים למכונית שלכם

שימו לב: על גבי רישיון הרכב מופיע קוד שבעזרתו תוכלו לדעת אילו צמיגים מתאימים למכונית הספציפית שלכם. דוגמה אחת לקוד היא "185/65" ואז "R14", ועוד דוגמה היא "195/55" ואז "R16". שני המספרים הראשונים הם רוחב הצמיג ומידת החתך שלו, שלפיו ניתן לדעת גם מהו הגובה של הצמיג הדרוש לכם – שכן החתך הוא למעשה הגובה ביחס לרוחב. כך למשל בדוגמה הראשונה רוחבו של הצמיג הוא 185 ס"מ וגובהו הוא 120.25 ס"מ (65% מתוך 185 ס"מ) ואילו בדוגמה השנייה הצמיג המתאים הוא ברוחב 195 ס"מ ובגובה 107.25 ס"מ (55% מתוך 195 ס"מ). ה-"R" פירושה הוא שמדובר בצמיג רדיאלי (ישנם גם צמיגים דיאגונליים, אם כי לגבי רכבים פרטיים כמעט תמיד נדרש צמיג רדיאלי", והנתון הנוסף הוא קוטר הצמיג באינצ'ים (בדוגמאות הנ"ל מדובר בצמיגים ברוחב 14 אינץ' ו-16 אינץ').

עוד כדאי לדעת שלעתים נדרשים צמיגים שונים לסרן האחורי ולסרן הקדמי. כל הנתונים הנ"ל מופיעים באופן בולט על גבי כל צמיג לרכב (ביחד עם נתונים חיוניים נוספים), כך שתוכלו לוודא כי אתם לא קונים צמיג שכלל לא מתאים לרכב שלכם – טעות שתוביל לפסילה בטסט, ועוד לפני כן לסכנה בלתי מבוטלת בכל נסיעה.

כמו כן חובה לקרוא את הנחיות היצרן כפי שהן מופיעות בספר הרכב לגבי המשקל המרבי והמהירות המקסימלית ולהקפיד שהצמיגים יעמדו גם בתנאי זה. נתונים אלה מופיעים על גבי הצמיג ליד הנתונים הקודמים (מיד אחרי ה-R ושתי הספרות שמייצגות את קוטר הצמיג) – קוד המשקל הוא מספר בין 0 280, כשלמשל קוד 80 פירושו משקל מקסימלי של 450 ק"ג וקוד 111 פירושו משקל מקסימלי של 1090 ק"ג. המהירות מסומנת באות, כשלמשל M פירושו מהירות מקסימלית של 130 קמ"ש, ו-R פירושה מהירות מקסימלית של 170 קמ"ש (כמובן שכשנוהגים במכונית יש לנסוע במהירות המותרת בחוק ולא בזו שמאפשרים הצמיגים). שימו לב – צמיגים שאינם תואמים את הנחיות היצרן גורמים לבזבוז דלק, יישחקו מהר מדי ובנוסף עלולים לגרום לכך שהביטוח שלכם לא יהיה תקף!

החלפת 4 הצמיגים גם כשאין צורך בכך

לכאורה אם מספר צמיגים הורכבו במכונית באותו מועד, נידרש להחליפם גם כן באותו מועד – אולם בפועל ישנם מצבים שבהם רק צמיג אחד או חלק מהצמיגים נשחקו וחובה להחליפם. בהתאם מומלץ להגיע לפנצ'ריה שלא רק מציעה מגוון רחב של צמיגים לרכב וכולם במחיר הוגן אלא גם מתאפיינת ביושרה מלאה כך שאנשי המקצוע שעובדים בה ימליצו לכם להחליף רק את הצמיגים שאכן הגיע זמנם לרדת מהכביש.

בהקשר זה חשוב לציין שהחוק מחייב ששני הצמיגים הקדמיים יהיו זהים זה לזה לא רק מבחינת המידות אלא גם מבחינת היצרן והדגם הספציפי, ובאופן דומה ששני הצמיגים האחוריים יהיו זהים במידות, ביצרן ובדגם. מומלץ שכל ה-4 יהיו זהים בהיבטים הנ"ל, אבל כאמור אין חובה להחליף את כל 4 הצמיגים באותו מועד.

לקנות צמיג ישן

צמיגים לרכב נשחקים גם כשהם במחסן, ועל כן אין טעם לקנות צמיג ישן – באופן עקרוני אם הצמיג יוצר לפני יותר משנה, ההמלצה היא לוותר עליו. תאריך הייצור מופיע גם הוא על גבי הצמיג, בצורת קוד בן 4 ספרות – שתי הספרות האחרונות הן השנה שבה יוצר הצמיג, ושתי הראשונות הן השבוע באותה שנה.

לקנות צמיג של יצרן לא מוכר

צמיגים איכותיים – ודוגמאות לכך הן צמיגי מישלין או צמיגי דנלופ, וגם צמיגי גודריץ', צמיגי פירלי וכן צמיגי הנקוק נחשבים כמוצלחים מאוד – עדיפים פי כמה וכמה על פני צמיגים של יצרן שמעולם לא שמעתם את שמו. למעשה גם אם מחירי צמיגים משובחים (ודוגמאות נוספות הן צמיגי ברידג'סטון וצמיגי טויו) גבוהים ביחס לעלות צמיגים אלמוניים, הם יחזיקו מעמד זמן רב יותר, כך שבסופו של דבר הם הבחירה המשתלמת ביותר, וכמובן שאם לוקחים בחשבון את הבטיחות הגבוהה יותר ואת נוחות הנסיעה המרבית, אין ספק שכדאי להעדיף צמיגים של מותגים חזקים.

מידע נוסף שעשוי לסייע לך:
השוואת מחירי צמיגים
בדיקת צמיגים
המותגים שתמצאו בצמיגי זוארץ

Rate this post