איך לקרוא ולהבין את הסימנים המצוינים על צמיג הרכב

אי אפשר להחליף את צמיגי הרכב כך סתם, מבלי להבין שבוחרים צמיגים מתאימים. אחרי הכל צמיגים לרכב משפחתי אינם דומים לצמיגים לרכבים מהירים. אך לא קל לזהות את הדבר כאשר מעיפים מבט חטוף בצמיג. אין ספק כי צמיג לרכב מסחרי איננו דומה לכזה שנועד לרכב כדוגמת משאית. בשל החשיבות של מבנה הצמיג והתאמתו לסוגי רכבים שונים, חייבים לדעת במדויק מהו גודל הצמיג, מהו הרוחב שלו, מבנה הסוליה ואלמנטים נוספים. כמו כן נרצה לדעת באילו עומסים הצמיג שבחרנו יוכל לעמוד. על כל צמיג תוכלו למצוא סימנים מסימנים שונים. הסימנים הללו מתארים כל מה שחשוב לדעת. אחרי שתקראו את הדברים הבאים, תוכלו גם אתם לקרוא את הסימנים ולהבין את משמעותם.

כך תדעו מהן מידות הצמיג ואת המהירות

על מנת לדעת מהו גודל הצמיג, חשוב תחילה לדעת שיש שתי שיטות מדידה. ישנה השיטה האמריקאית שנמדדת באינצ’ים וישנה השיטה היותר מקובלת באירופה, שבה המידות הן במילימטרים וחלקן באחוזים. ניתן לראות כייופיע סימון המידה באינצ’ים, לאחר מכן קו נטוי (/) ואז באחוזים מידת הדופן של הצמיג (הדופן של הסוליה). בסמוך, מכן תראו את סוג הצמיג, למשל R מסמל צמיג רדיאלי. בסמוך לזה רשום את רמת העומס שהצמיג יכול לשאת וכן את המהירות שהציג מורשה להגיע אליה.

הסתכלות על צמיג

החומר שממנו עשוי הצמיג

צמיגים יכולים להיות עשויים חומרים שונים וזה ממש לא יהיה נכון לומר שהם עשויים אך ורק מגומי. החומר שממנו עשוי הצמיג כתוב על גבי הצמיג משום שבמבט בלבד לא ניתן להבחין בין חומרים שונים. עבור רכבים מהירים במיוחד, נהוג ליצר צמיגים המחוזקים בסיבי ניילון. חומר מאוד מקובל בצמיגים רבים הינו פוליאסטר. מתחת לסוליה של הצמיד עשוי להימצא מרכיב מפלדה ויש אפילו צמיגים שכוללים מרכיב של קוולאר (חומר חזק באופן מיוחד שמוכר גם בתעשיית מיגון צבאית).

קוטר הצמיג

ניתן לראות את קוטר הצמיג באינצ’ים, לרוב בשתי ספרות. פשוט הביטו מימין לאות שמתארת את סוג הצמיג (למשל R – צמיג רדיאלי). למשל – 14 מתאר כמובן 14 אינץ’, 18 זה 18 אינץ’ וכן הלאה.

הצמיג – מורה נבוכים

בהסתכלות על הצמיג אתם יכולים להבין בין היתר:

  • מהן המידות של הצמיג – בחלק מהצמיגים הן נקובות באינצ’ים ובחלק יש התייחסות גם למידות במילימטרים (יש הבדלים בין צמיגים אירופאים לצמיגים אמריקאים בנושא זה).
  • תאריך ייצור הצמיג – את התאריך מזהים לפי קוד של 4 ספרות. שתי ספרות מייצגות את שנת הייצור והשתיים האחרות, את שבוע הייצור באותה השנה.
  • המהירות והעומס – אלה הנתונים שמספרים לכם מהי המהירות המקסימלית שהצמיג יוכל להגיע אליה. אפשר לזהות את הנתון הזה לפי השימוש בשני ספרות שצמודה אליהן אות לועזיות.
  • סימון של תקן הייצור – חשוב לבחור אך ורק צמיגים איכותיים ותקניים. תמיד וודאו שרשום התקן הרצוי על הצמיג. יש תקנים אמריקאים, אירופאיים ויפניים, כולם טובים. DOT לדוגמא הינו התקן האמריקאי המקובל.
  • דגם – יש דגמים רבים מאוד של צמיגים, קוד הדגם מופיע גם הוא על גבי הצמיג, בדרך כלל באותיות וספרות מוגדלות ובסמוך לשולי הצמיג החיצוניים.
  • טמפרטורה – כיתוב שמגדיר מהי עמידות הצמיג לרמות חום גבוהות. ככל שהעמידות גבוהה יותר, הצמיג לא יינזק ויתפקד היטב גם בתנאים יותר קשים. מצוין באות לועזית (למשל A שמייצגת עמידה טובה מאוד לטמפרטורה גבוהה).
  • אחיזת כביש – גם נתון זה מצוין באות לועזית (למשל A B C). משמעות הסימון הזה, עד כמה הצמיג מגיב היטב ומהר לעצירה בכביש רטוב. הסימון מתייחס לנסיעה בכביש ישר, לא בפיתולים.
  • עומס – אות לועזית שמציינת מהי רמת העומס שהצמיג יכול לשאת מעליו.
  • הרכב וחומרים – ניתן לראות את החומר העיקרי או החשוב ביותר, שממנו מורכב הצמיג. למשל, תראו כיתוב כדוגמת פוליאסטר (באנגלית, כמובן).

5/5 - (2 votes)