מכונית, לפחות עבור רובנו, היא הרבה יותר מקופסה שנועדה להעביר אותנו מנקודה אחת לנקודה שנייה, וגם מי שלא מפתח קשר רגשי עם הרכב רוצה באופן טבעי להבטיח לעצמו מקסימום נוחות ובטיחות בזמן שהוא שוהה בו. בהתאם ישנו מגוון רחב מאוד של אביזרים לרכב, מסוגים שונים, וכדאי לדעת מהן האפשרויות ומה יהפוך כל נסיעה לחוויה מהנה יותר גם עבורכם.

החלוקה הבסיסית של כל האביזרים הקיימים היא לפריטים שהם חובה על-פי החוק, אביזרים שתורמים לבטיחות, אבזור שתפקידו הוא להוסיף נוחות לחיינו כשאנחנו במכונית ופריטים שנועדו לשדרג את האסתטיקה של הרכב.

אילו אביזרים לרכב מחייב החוק?

החוק בארץ מחייב להחזיק בכל רכב אפוד זוהר. כמו כן צריכים להיות במכונית ג'ק ומשולש אזהרה, ואלא אם כן יש לכם צמיגים שלא מתפנצ'רים (צמיגי אל תקר) חובה להחזיק גם גלגל רזרבי (או לחילופין ערכה לתיקון פנצ'רים או מדחס למילוי אוויר).

אביזרים לשדרוג רמת הבטיחות של המכונית

בעתיד, כפי שהוא נראה כיום, המכוניות ינהגו במקומנו, אבל עד שכך יהיה אנחנו זקוקים לעזרים שונים ואביזרים שישדרגו את רמת הבטיחות ויעזרו לנו להימנע מטעויות. בפרט ישנן טכנולוגיות שונות שפותחו במסגרת תכנון המכוניות האוטונומיות ושניתן ליהנות מהן כבר כיום.

דוגמה אחת לכך היא מערכת שמירת מרחק – מערכת שמספקת התראה בולטת כשהמכונית שלנו קרובה למדי לאובייקטים אחרים בכביש (רכב אחר, הולך רגל וכו'). עוד אבזור בטיחותי חשוב, וגם נפוץ למדי, הוא חיישני רוורס – פריט שמספק לנו אינפורמציה יקרת ערך במצב שמטבעו מגביר את רמת הסיכון כי אנחנו לא רואים לגמרי את המרחב שאליו נעה המכונית.

מערכת אחרת לרכב בדרך לבטיחות מרבית היא TPMS, שמוכרת גם בשם חיישני אוויר לצמיגים (Tire Pressure Monitoring System). החשיבות של צמיגים לרכב מבחינת הבטיחות הינה קריטית, שהרי ללא לחץ אוויר תקין אחיזת הכביש אינה מיטבית והתוצאה עלולה להיות אובדן שליטה על המכונית. מערכת TPMS מספקת התראה מידית במצבים שבהם ישנה ירידה חדה בלחץ האוויר, מצבים שמטבעם הינם מסוכנים מאוד, ובכך מאפשרת לנהג להיערך בזמן ולהימנע מאובדן שליטה פתאומי, ובנוסף מציגה בפני הנהג את לחץ האוויר באופן שוטף כך שניתן יהיה לדעת מתי מגיע הזמן למלא אוויר בצמיגים. מערכת חיישני אוויר לצמיגים לא רק מונעת מצבים מסכני חיים אלא גם מאריכה את תוחלת החיים של הצמיגים (בתנאי כמובן שמנצלים את המידע שהיא מספקת ומקפידים למלא בהם אוויר בזמן) ומצמצמת את צריכת הדלק (לחץ אוויר נמוך מדי, או לחילופין גבוה מדי, מגדיל את צריכת הדלק שלא לצורך).

אביזרי נוחות לרכב

אנחנו אוהבים את החיים שלנו נוחים, בכל מקום, ואך טבעי הוא שגם במכונית, שאנחנו מבלים בה לא מעט זמן, נרצה רמת אבזור שמבטיחה נוחות ואפילו פינוק.

בקטגוריה זו של אביזרים לרכב מככבים המעמדים לסלולרי, שהרי קשה לנו, ובעצם כמעט בלתי אפשרי, להיפרד מהטלפונים החכמים ומעמד מתאים מאפשר לנו להשתמש בו גם כשאנחנו במכונית (מומלץ בחום לעשות זאת רק כשעומדים ברמזור ולא תוך כדי נסיעה, הסחת הדעת עלולה לעלות ביוקר!)

עוד פריט אבזור לרכב בולט הוא גגון, ובמיוחד מומלצת התקנת גגונים למי שמרבים לצאת לטיולים. אם אתם נמנים על חובבי האופניים, מן הסתם כבר יש לכם מתקן להובלת כלי רכב כיפי זה על גבי המכונית, ועוד אביזרי נוחות הם מערכות מולטימדיה מתקדמות.

איך להפוך את הרכב ליפה יותר בעזרת אביזרים מתאימים?

הקבוצה האחרונה של אביזרים לרכב, אבל לא בהכרח הפחות חשובה שהרי בימינו ישנה כבר מודעות גבוהה לערכה של אסתטיקה בכל תחום ובכל מקום, היא האבזור שנועד לייפות את המכונית.

קבוצה זו כוללת בין השאר פסי קישוט לאורך הרכב, ספוילרים (אותן "כנפיים" שמותקנות מעל תא המטען) וכן טסות לרכב. בחירת טסות מחייבת קודם כל בדיקה של קוטר הצמיג – נתון זה מופיע על גבי צמיגים לרכב, במתכונת של שתי ספרות המציינות את הקוטר באינצ'ים (למשל R15 פירושו 15 אינץ' ובהתאם גם הטסות, R17 פירושו 17 אינץ' וכו'). הפקטור השני הוא כמובן זה האסתטי, ומבחינה זו ישנו מגוון רחב מאוד של טסות לרכב, וכל אחד וכל אחת יכולים למצוא דגם שובה לב ויפה בעיניהם.

דרך נוספת לייפות את המכונית היא באמצעות חישוקים לרכב, או כפי שהם מוכרים בשם ג'נטים. בעיקר פופולריים חישוקי מגנזיום, שמגיעים בשלל צורות וגם בצבעים שונים, ומשדרגים את המראה של החלק התחתון של הרכב שבדרך כלל מושקעת בו פחות תשומת לב.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
מה מיוחד בצמיגי זוארץ
אביזרים לרכב

Rate this post