האופניים החשמליים הפכו בשנים האחרונות ללהיט, ועוד ועוד צעירים וצעירות, מבוגרים ומבוגרות ובאופן כללי אנשים מכל פלחי האוכלוסייה מגלים את יתרונות כלי הרכב הנוח, הזול והזריז, ועוברים להתנייד באמצעותו (בעיקר במרחבים האורבניים, אבל מאחר שנוח מאוד לשלב אופניים חשמליים מתקפלים עם נסיעה ברכבת או באוטובוס, בעצם ניתן להשתמש בהם בכל מקום, וגם כשהמטרה היא רכיבת שטח, אתגרית או תחרותית, ניתן להשתמש בגרסה הממונעת של האופניים).

הצמיגים של האופניים הם אחד המרכיבים שמשפיעים במידה משמעותית ביותר על נוחות הרכיבה, על רמת הבטיחות ועל הביצועים של האופניים, ובהתאם מומלץ להקדיש תשומת לב לבחירה נכונה של הצמיג. בפרט חשוב להתאים את הצמיגים לאופי השימוש המתוכנן, כשבאופן טבעי ישנם צמיגים המיועדים לאופני כביש וצמיגים המיועדים לאופני שטח.

צמיגים לאופני כביש

ב-2010 נמכרו בישראל רק כ-1,200 זוגות אופניים חשמליים. ב-2014, השנה שבה אושרו מחדש תקנות המסדירות את הרכיבה על האופניים עם המנוע, כבר נעו בשבילי האופניים, בכבישים ולמרבה הצער גם על המדרכות כ-120,000 זוגות ומאז נמשכה מגמת הגידול המואצת. רוב רוכבי האופניים החשמליים משתמשים בהם בדרכים עירוניות ועל כן זקוקים לצמיגי כביש.

דוגמה אחת לצמיג שמתאים לאופני כביש ולשימוש יומיומי רגיל היא Vittoria Adventure 700*40 – כלומר צמיג שקוטרו הוא 700 מ"מ ורוחבו 40 מ"מ. צמיג זה נחשב רחב יחסית (בשנים האחרונות המגמה הרווחת באופן כללי לגבי אופניים חשמליים היא צמיגים רחבים) ועל כן מבטיח נוחות רכיבה מקסימלית. באופניים "רגילים" לצמיגים רחבים יש מחיר – הרוכב צריך להשקיע יותר אנרגיה כדי לפתח מהירות מסוימת, אולם קיומו של המנוע כמובן מבטל את החיסרון הזה. עוד כדאי לדעת שה-Vittoria Adventure 700*40 מיוצר מגומי שמכיל גם קרבון שמשפר את עמידות הצמיג.

צמיג נוסף שמתאים בעיקר לרכיבה על אספלט הוא Vittoria Diamante Pro II – צמיג בקוטר 700 מ"מ וברוחב של 23 מ"מ שמספק ביצועים חדים יותר (ולא על חשבון אחיזת הכביש). נתון רלוונטי נוסף לגבי צמיג זה הוא 220TPI (ה-TPI מציין את צפיפות הסיבים לכל אינץ', ו-220 נחשב גבוה – ועל כן התנגדות הצמיג נמוכה יותר והרכיבה נוחה יותר). עוד כדאי לציין שה-Vittoria Diamante Pro II כולל הגנה ייחודית בפני פנצ'רים וכי מדובר בצמיג אופניים מתקפל כך שמובטחת גמישות מרבית.

צמיגים לאופניים חשמליים שנוסעים גם בשטח

אם אתם מחפשים צמיגים לאופניים חשמליים שאמורים לנסוע גם בכבישים וגם בשטח אחת האופציות שכדאי לבחון היא Metro Runner 700C.

רוחבו של צמיג זה הוא 38 מ"מ, נתון שמבטיח נוחות מקסימלית וכן עמידות גבוהה, ומאפיין חשוב נוסף של צמיגים אלה הוא יכולת פינוי המים הגבוהה כך שגם בדרכים ובכבישים רטובים הרכיבה בטוחה.

צמיגים לאופני שטח

אופני הרים חשמליים או אופניים חשמליים שמיועדים לרכיבת שטח זקוקים באופן טבעי לצמיגים חזקים במיוחד, עמידים מאוד וכאלה שמספקים אחיזה מיטבית בכל תוואי שטח.

דוגמה לצמיג כזה היא Geax Goma 2.25 "27.5 – צמיגים בקוטר של 27.5 אינץ' ובעלי מבנה מאסיבי שלא מתרגש גם מתנאי שטח קשים במיוחד. לצמיג זה דפוס קוביות ייחודי שמבטיח גם גלגול מהיר וגם אחיזה מיטבית כשהרוכב בולם.

Rate this post