איזון גלגלים בצורה נכונה

כשאנחנו נכנסים למכונית ומניעים אותה בדרך אל היעד, אנחנו תמיד מרגישים בטוחים ומשוכנעים שנגיע למחוז חפצנו בנוחות ובבטחה. על-מנת שלתחושת הביטחון תהיה אחיזה במציאות חשוב מאוד לוודא כי כל חלקי הרכב תקינים ובמצב אופטימלי, ובפרט יש לוודא כי הגלגלים מאוזנים כך שאחיזת הכביש איתנה.

מה כולל איזון גלגלים?

איזון גלגלים הוא פעולה פשוטה יחסית (שחשוב לבצע אך ורק ע"י אנשי מקצוע מוסמכים!) ואשר מטרתה היא להבטיח כי כל הגלגלים ינועו באותו כיוון.

במסגרת האיזון מזהים אנשי המוסך את אותן נקודות כבדות יותר על גבי הגלגל וכדי לאזן זאת מציבים משקל בצד השני. ישנן שתי דרכים לעשות זאת – איזון דינמי, שבו מפרקים את הגלגלים מהרכב וכל גלגל בנפרד זוכה לאיזון על גבי הציר, ואיזון סטאטי, שמתבצע במכונה מיוחדת כשהגלגלים מחוברים.

מתי מומלץ לבצע את איזון הגלגלים?

מצב אחד שבו חובה לבצע איזון גלגלים הוא כשמתקינים צמיג חדש או כמה צמיגים חדשים, מכל סיבה שהיא – כדי לוודא שהרכב אינו יוצא מאיזון.

גם לאחר החלפת הצמיגים ביניהם – פעולה הנקראת הצלבת צמיגים ובמסגרתה מועבר הצמיג האחורי הימני להיות קדמי שמאלי, האחורי השמאלי הופך להיות קדמי ימני, הקדמי הימני הופך להיות אחורי ימני והקדמי השמאלי הופך להיות אחורי שמאלי – חובה לבצע איזון. פעולה זו מומלצת לביצוע אחרי כל 20-30 אלף ק"מ, והיא הכרחית לשמירה על הצמיגים והארכת תוחלת חייהם (שכן היא מאפשרת שחיקה אחידה של כל 4 הצמיגים).

עוד מומלץ לבצע איזון לאחר כניסה לבור או עלייה על מדרכה גבוהה ובאופן כללי לאחר מצבים שעלולים להפר את האיזון, ובפרט אם מרגישים לאחר מכן (או בכלל) רעידות בהגה או שהרכב סוטה מהנתיב ללא סיבה.

בנוסף חשוב לבצע איזון גלגלים אחת לשנה, ובפרט לקראת החורף שמחייב את כולנו לנהיגה מושכלת יותר.

איזון גלגלים - עבודה מקצועית - צמיגי זוארץ

למה חשוב לבצע איזון גלגלים אך ורק במוסך איכותי?

לכאורה איזון גלגלים הוא פעולה בסיסית מאוד ותעיד על כך גם העלות הנמוכה יחסית שלה, אולם חשוב מאוד להקפיד על איזון הגלגלים אך ורק בידי אנשי מקצוע מיומנים ואמינים.

למעשה, איזון שמתבצע באופן לא מוקפד ועם ציוד לא איכותי כלל לא יאזן את גלגלי הרכב, וימנע מכם ליהנות מכל התועלות החשובות של פעולה זו:

  • נסיעה בטיחותית ובפרט מניעת מצבים שבהם הרכב סוטה ממסלולו בלי סיבה ומבלי שהנהג יוכל לשלוט על כך – גורם סיכון לתאונות, כולל חמורות.
  • מניעת שחיקה רבה מדי של הצמיגים והארכת תוחלת חייהם.
  • מניעת שחיקה מהירה של חלקים אחרים ברכב ובהם המתלים, בולמי הזעזועים, צירים ועוד.
למה צריך לעשות איזון גלגלים

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

5/5 - (1 vote)