כשאנחנו נכנסים למכונית ומתחילים לנסוע אל היעד – בין אם מדובר במקום העבודה, בין אם אנחנו חוזרים הביתה ממקום כלשהו, בין אם מטרת הנסיעה היא טיול, ביקור חברתי, קניות או סידורים – בכל מקרה חשוב לנו מאוד להגיע למחוז חפצנו. לרוב אנחנו גם ממהרים, שהרי החיים המודרניים מייצרים אינספור גירויים ואפשרויות ואנחנו רוצים להספיק כמה שיותר, ועל כן אין פלא שישנם מקרים שבהם גם פנצ'ר לא עוצר את הנהג מלהמשיך בדרכו – למרות שמדובר במעשה הרסני עבור הצמיג, ושעלול להתגלות כמזיק מאוד לרכב באופן כללי. בנוסף נסיעה עם צמיג שיש בו פנצ'ר מסכנת את כל יושבי הרכב, ועל כן הפעולה הנכונה במקרים אלה היא עצירה בצד (בזהירות ובמקום בטוח!), החלפת גלגל והגעה לפנצ'ריה בהקדם האפשרי.

אילו נזקים גורמת נסיעה עם צמיג מפונצ'ר?

הנזק המידי שגורמת נסיעה עם צמיג מפונצ'ר – גם למרחק קצר יחסית ובמהירות מוגבלת – היא פגיעה בלתי הפיכה בצמיג. חשוב להבין שבמקרים רבים ניתן לתקן צמיג שאירע בו תקר ובמיוחד כך הדבר כשהפגיעה הראשונית בו הינה בהיקף מצומצם. יחד עם זאת, כשאנחנו מתעקשים להמשיך לנסוע כאילו לא קרה שום דבר, הג'אנט פשוט חותך את הצמיג והופך אותו לבלתי שמיש לחלוטין. למעשה, נהיגה עם צמיג שיש בו פנצ'ר גורמת למכונית לנסוע על הדופן של הצמיג, ומאחר שזו לא מתוכננת לשאת עומס רב כל כך, כל השכבות של החוטים שמרכיבות את הצמיג (ואשר נקראות PLY) נהרסות בקצב מהיר מאוד והצמיג הופך טוטאל לוסט.

פגיעה נוספת שעלולה להיגרם עקב נסיעה עם צמיג שאינו תקין עקב פנצ'ר היא בשלדת הרכב עצמה, שכן צמיג שיצאה ממנו כמות משמעותית של אוויר לא יכול כמובן למלא את תפקידו, אחיזת הכביש מתערערת והשלדה של המכונית הופכת חשופה ופגיעה – ובפרט יסבלו מכך החישוקים והמתלים. הנזק החמור ביותר במהלך נסיעה עם פנצ'ר הוא לנוסעים ברכב: בכל מצב שבו אחיזת הכביש אינה מיטבית בגלל שאחד הצמיגים לקוי, ישנה סכנה מוגברת לאובדן שליטה במכונית – אובדן שליטה שעלול להוביל לסטייה מהנתיב, להתהפכות ובאופן כללי לתאונה שעלולה להיגמר בפגיעה קשה בהרבה מ"רק" צמיג שצריך לתקן. בהתאם, ההמלצה החד-משמעית של כל אנשי המקצוע בתחום הצמיגים והגורמים הרלוונטיים בתחום התעבורה היא לעצור מיד את הרכב, באחריות ובזהירות, ולהחליף את הצמיג שהתפנצ'ר.

איך לבצע החלפת גלגל בזהירות ובבטחה?

החלפת גלגל עקב פנצ'ר צריכה להתבצע כמובן בצדי הדרך ובמקום שלא מסכן אתכם ולא את כלי הרכב האחרים שנעים באותו כביש. בהתאם יש לחפש מקום מתאים, כשמצד שני יש לזכור שגם נסיעה קצרה עם צמיג מפונצ'ר כאמור עלולה להזיק לו ולסכן אתכם. בכל מקרה יש להימנע מבלימה חדה מדי אלא להאט בהדרגתיות ותוך כדי לאתר את המקום הבטוח ביותר לעצירה ולהחלפת הצמיג.

דגש חשוב נוסף הוא היצמדות לימין ככל האפשר. לפני החלפת צמיגים יש ללבוש את האפוד הזוהר ולהניח במרחק מה מאחורי המכונית את משולש האזהרה. לנוסעים האחרים ברכב, שלא לוקחים חלק בהחלפת הגלגל, מומלץ למצוא מקום בטוח מחוץ למכונית.

החלפת הצמיג עצמה הינה פעולה פשוטה למדי, גם למי שאינו מיומן בכך ואפילו חושש מעט. במידת הצורך ניתן להיעזר באופציה של שירות החלפת גלגל שמציעות פנצ'ריות או בשירותי הדרך שלכם, וזוהי האופציה הרלוונטית גם במקרים שבהם אין ברכב גלגל רזרבי (וכמובן שחשוב לבדוק, לפחות פעם בשבוע, שיש במכונית את כל מה שאתם צריכים במקרה של פנצ'ר – צמיג רזרבי, ג'ק, מפתח ברגים וגם שמן עשוי להתגלות כחיוני).

למה אחרי החלפת צמיג חשוב להגיע בהקדם לפנצ'ריה?

החלפת גלגל והתקנת הצמיג הרזרבי מאפשרת לכם לנסוע בלי חשש שייגרם נזק לרכב וכשאחיזת הכביש תקינה. בנוסף, הצמיגים הרזרביים בימינו הינם איכותיים – אבל גם כך ההמלצה היא להגיע בהקדם האפשרי לפנצ'ריה רצינית ואמינה. סיבה אחת לכך היא שמרגע שהתקנתם את הצמיג הרזרבי כבר אין לכם צמיג ספייר ואם חלילה יתרחש עוד פנצ'ר אתם עלולים להיתקע במקום לא נוח מבחינתכם. סיבה שנייה היא שאחיזת הכביש אמנם טובה אבל לא הכי טובה שאפשר, וזאת עקב חוסר האחידות בין הצמיגים. פנצ'ריה שמציעה מגוון רחב של צמיגים לרכב ובנוסף אמונה על מתן שירות מקצועי תבחן את הצמיג המפונצ'ר, במידת האפשר תתקן אותו ואם אין דרך לתקן אותו או שממילא הוא כבר שחוק, תציע לכם צמיג איכותי חדש שמתאים לרכב ולשאר הצמיגים שמותקנים בו – כך שתוכלו לחזור ולנסוע בבטחה ובהנאה.

למידע על הפנצ'ריה של צמיגי זוארץ 
למאמרים נוספים על בטיחות בנהיגה

1.7/5 - (3 votes)