צמיגים לרכב

לפרטים נוספים והזמנות צרו עימנו קשר

  צמיגים לרכב – כל מה שצריך לדעת

  ב-1888 רשם ממציא סקוטי בשם ג'ון דנלופ פטנט על צמיגים ממולאים באוויר. כמה שנים מאוחר יותר הצליחו שני אחים צרפתים, אנדרי ואדוארד מישלן, להפוך את הפטנט למוצר צריכה ולמעשה חוללו מהפכה בעולם התחבורה. כיום צמיגים נראים לנו מובנים מאליהם, חלק בלתי נפרד מהרכב שאין צורך להקדיש לו תשומת לב מיוחדת אלא אם כן מתרחש פנצ'ר – אבל כדאי לדעת שרכישה מושכלת של צמיגים, תחזוקה מוקפדת שלהם והחלפתם בזמן הן קריטיות מבחינה בטיחותית ובנוסף משפרות מאוד את ביצועי המכונית, כך שמן הראוי להתעמק מעט בתחום.

  אז למה צמיגי הרכב כל כך חשובים?

  ב-2012 פרסם מכון הבטיחות של ארה"ב מחקר לפיו 5% מתאונות הדרכים במדינה הן תוצאה של לחץ אוויר לא נכון בצמיגי הרכב. בנוסף קבע המכון כי הסיכון להתרחשות תאונה כשנוהגים במכונית שלא כל צמיגיה תקינים לחלוטין גבוה פי 3 (!) ביחס לסיכון כשנמצאים במכונית שצמיגיה מתוחזקים היטב.

  גם בארץ צמיגים לקויים הם בין הגורמים העיקריים לתאונות דרכים, הן קטלניות והן כאלה שנגמרות "רק" בפציעות קלות ובנזק לרכוש, ועוד כדאי לדעת שצמיג לקוי או כזה שלחץ האוויר בו אינו אופטימלי מוביל לצריכת דלק גבוהה מהנדרש ולהוצאה כספית מיותרת.

  על-מנת שהצמיגים יספקו לנו אחיזת כביש נאותה ובטוחה וימנעו שחיקה מואצת של מערכות שונות ברכב חשוב קודם כל להקפיד על רכישת צמיגים לרכב של מותגים מוכרים ואיכותיים וכן להקפיד כי הם יתאימו לדגם הרכב הספציפי שלכם.

  איך לקנות צמיגים לרכב בחוכמה?

  ראשית, חשוב לדעת שכל יצרני הרכב ואנשי המקצוע בתחום ממליצים בחום כי כל 4 הצמיגים ברכב יהיו זהים. בכל מקרה חובה – ועל כך אסור בתכלית האיסור להתפשר – כי שני הצמיגים הקדמיים יהיו זהים לחלוטין (לא רק אותו יצרן אלא גם אותו דגם) וכך גם צמד הצמיגים המורכבים על הסרן האחורי.

  שנית, אם בלא מעט תחומים רכישת מותג מוכר היא בעיקר ערובה להוצאה כספית יותר גבוהה ולאו דווקא לאיכות טובה יותר, הרי שלא כך הדבר לגבי צמיגים: צמיג של חברה ותיקה ובעלת שם הוא צמיג איכותי שיספק לכם את רמת הבטיחות הנדרשת כל אימת שאתם נוהגים במכונית, וממש לא כדאי להתפשר על כך – גם לא אם מוצעים לכם צמיגים לרכב במבצע לכאורה אטרקטיבי.

  המותגים הבולטים הם:

  מישלן – חברה שהפכה כמעט שם נרדף לצמיגים ולא בכדי.

  דנלופ – צמיגים מצוינים המיוצרים במיטב הטכנולוגיות המתקדמות ובעלי אחיזת כביש משופרת.

  ברידג'סטון – חברה יפנית הידועה בבקרת האיכות המעולה שלה.

  גודייר – אחד משלושת המותגים הפופולריים ביותר בעולם הצמיגים, ידוע בעיקר בחדשנותו.

  פירלי – חברה איטלקית אמינה וותיקה.

  הנקוק – מותג קוריאני בעל קצב צמיחה מרשים שצובר הערכה רבה גם באירופה.

  גודריץ' – צמיגים אמריקאיים עמידים להפליא וחזקים מאוד.

  חברות איכותיות נוספות הן קונטיננטל, פלקן וטויו. כל אחת מהחברות הנ"ל מציעה מגוון רחב של דגמים, ויש לבחור את זה המתאים ביותר לסוג הרכב שלכם ולאופי השימוש בו. אם למשל אתם מרבים לרדת מהכבישים הסלולים לשטח רצוי מן הסתם לבחור בצמיגי שטח או בצמיגי "חצי חצי".

  המלצה חשובה נוספת היא לא לרכוש צמיגים לרכב שגילם שנה ומעלה – מי שמוכר לכם צמיג מחויב עפ"י החוק לספר לכם בן כמה הוא, ובנוסף גם אתם תוכלו לבדוק בקלות את תאריך הייצור (בהמשך המאמר נלמד אתכם איך עושים זאת).

  כמו כן יש לבצע איזון גלגלים לאחר החלפת צמיגים (לקריאה נוספת אודות איזון גלגלים).

  איך יודעים בן כמה צמיג הרכב?

  על כל צמיג מוטבע תאריך הייצור שלו – בפורמט של קוד בן 4 ספרות: 2 הספרות האחרונות הן השנה בה יוצר הצמיג, ו-2 הספרות הראשונות מאפשרות לנו לדעת באיזה שבוע באותה שנה קרה הדבר. לדוגמה אם על צמיג כלשהו מוטבע הקוד "1915" פירוש הדבר כי הוא יוצר בשבוע ה-19 של 2015, כלומר בערך באמצע מאי 2015. כדאי לדעת כי גם צמיג שעדיין לא יצא מהמחסן וטרם הורכב במכונית כלשהי מתחיל להתיישן, ועל כן לא מומלץ לרכוש צמיג לרכב בן יותר משנה (גם אם טרם נסע ולו קילומטר אחד).

  אגב, על כל צמיג תמצאו מידע נרחב אודותיו: האם הוא רדיאלי, קוטר האופן, היחס בין גובה הדופן לרוחב, המהירות המקסימלית המותרת לנהיגה עם אותו צמיג, רמת השחיקה שלו ורמת הבלימה שלו.

  כיצד תאריכו את חיי הצמיגים ברכב שלכם?

  שמירה על הצמיגים ותחזוקה נאותה שלהם לא רק תבטיח לכם ראש שקט כשאתם נוהגים במכונית, בזכות הידיעה שאחיזת הכביש אופטימלית ואין סיכון גבוה יתר על המידה לתאונות בשל צמיג לקוי, אלא גם תאריך את חיי הצמיגים כך שלא תיאלצו לרכוש חדשים כעבור זמן קצר.

  המפתח לשמירה על צמיג היא הקפדה על לחץ אוויר בהתאם להמלצותיו של היצרן ולאופי השימוש במכונית (במכונית שנעה עמוסה יותר יש לצמיגים לחץ אוויר אופטימלי שונה מזה של אותה מכונית בדיוק אם בדרך כלל יושב בה רק הנהג).

  רצוי מאוד למלא אוויר לפחות פעם בשבוע, ויש לעשות זאת בתחילת הנסיעה כשהצמיג קר, שכן לאחר שהוא מתחמם מדידת הלחץ עלולה להיות שגויה. לחץ אוויר לא תקין מאיץ מאוד את הבלאי של הצמיגים, וחבל.

  גם בלימות פתע, האצות חדות, פניות במהירות גבוהה ועלייה על מדרכות שוחקות את הצמיגים, ורצוי להימנע מהן.

  פעולה חשובה נוספת להארכת תוחלת החיים של הצמיגים היא הצלבת צמיגים ברכב שלכם: אחת ל-20-30 אלף ק"מ יש להחליף בין הצמיגים הקדמיים לאחוריים (כדי להבטיח שחיקה אחידה של כל 4 הצמיגים). לאחר ההצלבה – שבמסגרתה הצמיג האחורי הימני הופך לקדמי השמאלי, האחורי השמאלי הופך לקדמי הימני, הקדמי הימני עובר אחורה ונשאר בצד ימין ואילו הקדמי השמאלי עובר אחורה ונשאר בצד שמאל – יש לבצע איזון גלגלים.

  מתי צריך להחליף צמיגים?

  צמיג בן 4 או שמתקרב לגיל זה – יש להחליפו. גם צמיגים שגומאו למעלה מ-60 אלף ק"מ כבר לא מספקים אחיזת כביש ברמה מספקת ויש להחליפם.

  פרמטר נוסף שמאותת לנהג הזהיר שהגיע הזמן להתקין צמיגים חדשים הוא אם אלה הקיימים כבר שחוקים מאוד: אינדיקציה לכך היא חריצים שעומקם פחות מ-2-2.5 מ"מ.

  בנוסף חשוב מאוד להתבונן בתדירות של פעם בשבוע בצמיגים ולבחון אותם בקפידה: נפיחויות, עיוותים בדפנות הצמיג, סדקים, סימני בלאי וכל דבר לא תקין אחר הם סימן שצריך להחליף את הצמיג.

  4.2/5 - (8 votes)