רובנו מקדישים תשומת לב רבה למכוניות שלנו, ולא רק תשומת לב אלא גם זמן, כסף ומשאבים נוספים כדי להבטיח לעצמנו, ולכל מי שנכנס לרכב, את חוויית הנסיעה הבטוחה ביותר והמהנה ביותר האפשרית. מרכיבים רבים חוברים ליצירת חוויה שכזו, ואחד המשמעותיים שבהם הוא הצמיגים. בהתאם כדאי להתעמק בשיקולים שלפיהם תתבצע הבחירה של הצמיג הבא שלכם.

צמיגים שמתאימים לרכב הספציפי שלנו

לשאלה שבכותרת, "האם יש צמיגים יותר מתאימים מאחרים לרכבך?", יש תשובה פשוטה והיא "כן, בוודאי", וגם תשובה מפורטת יותר. הסעיף הראשון בתשובה המפורטת הוא פשוט לוודא שהצמיגים אכן מתאימים לרכב הספציפי שלנו. ישנם צמיגים רבים שהם אמנם איכותיים להפליא, אבל אם הם לא מיועדים למכונית שבה הם נוהגים, התוצאה תהיה חוויית נהיגה ונסיעה לא מיטבית. גם החוק מחייב בדיקה מדוקדקת לגבי התאמת הצמיגים לדרישות יצרנית הרכב – ברישיון הרכב ניתן לראות מהן המידות הנכונות וההכרחיות של צמיגים לרכב שלנו, ואם לא נקפיד על כך המכונית עלולה שלא לעבור טסט שנתי, ביטוח הרכב אינו תקף (מצב שמעמיד את הנהג בסיכון חמור!), וחמור מכך, השליטה במכונית אינה הטובה ביותר האפשרית.

סיבה נוספת לבחור בצמיגים שמידותיהם מתאימות למכונית בדיוק על-פי הנחיות היצרן היא שכל צמיג אחר מוביל לצריכת דלק גבוהה יתר על המידה. המידות של צמיגי הרכב האופטימליים מופיעות ברישיון הרכב בפורמט של 3 נתונים וביניהם הסימן "/" והאות "R" – למשל "195/65R15". הנתון הראשון, 195, מציין את רוחב הסוליה של הצמיג (הסוליה היא החלק של הצמיג שבא במגע עם הקרקע, ורוחבה נמדד במילימטרים). הנתון השני, 65, מציג את היחס הדרוש בין רוחב הצמיג לבין גובהו. במקרה זה היחס הנכון הוא 65%, ומאחר שהרוחב הוא 195 מ"מ, פירוש הדבר שהגובה חייב להיות 126.75 מ"מ (65%*195). הנתון השלישי, 15, מציין את הקוטר של הגלגל, באינצ'ים, ואם שאלתם את עצמכם מה פירוש האות R הרי שהכוונה היא לכך שהצמיג הדרוש הינו צמיג רדיאלי (מרבית הצמיגים כיום הם רדיאליים, ורק במקרים נדירים יש צורך בצמיג דיאגונלי). בנוסף לפירוט ברישיון הרכב, ניתן למצוא את המידות הנכונות של הצמיגים גם בספר הרכב. המידות של כל צמיג מוטבעות עליו, כך שתוכלו לוודא התאמה מוחלטת.

צמיגים "צעירים"

עוד בדיקה שכדאי מאוד לבצע כשמחפשים צמיגים לרכב היא של הגיל של כל צמיג שמוצע לנו. הסיבה לכך היא שגם צמיגים שטרם הותקנו במכונית ועדיין לא נשחקו עקב החיכוך המתמיד עם הכבישים מתחילים להישחק, ולמעשה כל צמיג מתחיל להתיישן כבר מהרגע שירד מפס הייצור, וזאת עקב המאפיינים של החומרים שמהם הוא מיוצר. החוק מתיר מכירת צמיגים שגילם לא עולה על 6 שנים אבל ההמלצה היא לרכוש צמיגים "צעירים" – בני שנה לכל היותר. גם גילו של הצמיג מוטבע עליו, בצורת קוד בן ארבע ספרות. למשל "1017" פירושו צמיג שיוצר בשבוע ה-10 בשנת 2017, כלומר מרץ 2017.

צמיגים של מותגים מוכרים

המלצה נוספת היא להעדיף צמיגים של מותגים מוכרים, גם אם הם מעט יותר יקרים. הסיבה לכך היא שבניגוד לתחומים אחרים, שבהם במקרים רבים המותג בנוי בעיקר על פרסום או טרנדיות, בעולם הצמיגים מותגים פירושם אמינות מרבית, עמידות גבוהה ומקסימום ביצועים בכל מצב. בין השמות הבולטים בתחום: גודייר, קונטיננטל, מישלין, דנלופ, הנקוק, ברידג'סטון, גודריץ', טויו ופירלי.

כאמור מחירי צמיגים של מותגים מוכרים עשויים להיות מעט יקרים יותר ביחס לצמיגים אחרים, אולם קרוב לוודאי שהם ישרתו אתכם זמן רב יותר, כך שבשורה התחתונה זוהי האופציה המשתלמת באמת.

התאמה למאפייני השימוש ברכב

לרבים מאיתנו רכבים שמשמשים לא רק להגעה לעבודה אלא גם לטיולים בשטח. במקרים אלה ההמלצה היא לבחור בצמיגים משולבים, שמסומנים ב-AT (ראשי תיבות של All Terrain). כשמדובר על רכב שרוב הנסיעות בו מתבצעות בשטח, הצמיג הנכון הוא MT (ראשי תיבות של Mud Terrain), ואילו לרכבים שלא מרבים לרדת מהכביש הבחירה הרצויה היא HT (ראשי תיבות של Highway Terrain) גם אם אנחנו מאמינים שצמיגי שטח נראים טוב יותר.

עוד כדאי לזכור כשמגיע הזמן לבצע החלפת צמיגים במכונית שהחוק מחייב ששני הצמיגים שמותקנים על הסרן הקדמי יהיו לא רק בעלי מידות זהות אלא גם של אותו יצרן ומאותו הדגם. באופן דומה מחייב החוק שני צמיגים זהים על הסרן האחורי.

בפנצ'ריה בתל אביב  של צמיגי זוארץ תוכלו למצוא צמיגים מעולים ואיכותיים ממותגים מוכרים שיתאימו באמת לרכבכם.