למה הצמיגים חשובים?

לפעמים אנחנו מתייחסים אל הצמיגים כמובנים מאליהם, שהרי הם תמיד שם, בחלקו התחתון של הרכב, מאפשרים למכונית להתקדם ליעדה – אבל ישנם מקרים שבהם המציאות מעמידה את הצמיגים במבחן, ואף אחד לא רוצה שהם ייכשלו ברגע באמת.

מי בולם את המכונית בשעת הצורך?

בדרך כלל אנחנו מייחסים את היכולת לבלום את המכונית כשחובה לעצור לבלמים. זוהי תשובה הגיונית: בכל פעם שאנחנו לוחצים על הברקס המכונית מאטה עד לעצירה סופית. בנוסף, הם הרי נקראים בלמים בגלל היכולת שלהם לבלום ולעצור את הרכב.

אבל כדאי לזכור שבפועל גם לצמיגים יש חלק נכבד בבלימה, ולמעשה הם אלה שלא רק מאפשרים למכונית להתקדם, אלא גם אלה שבעת הצורך עוצרים את הרכב. למעשה, כשאנחנו מדברים על אחיזת כביש בפועל מדובר על שטח בגודל של בערך כף יד פחות או יותר – אותו חלק של הצמיג שבכל נקודת זמן נתונה נמצא בפועל במגע עם הכביש. תחשבו על זה: פיסת גומי בגודל של כף יד והיא זו שאחראית להאצה, פנייה, בלימה, עצירה ושאר פעולות שנדרשות תוך כדי נהיגה – בהחלט סיבה מספיק טובה כדי שהצמיגים יהיו חשובים בעינינו, ואפילו חשובים מאוד, ובהתאם נקדיש תשומת לב רבה לבחירת הצמיג הטוב ביותר שיש, ולא פחות חשוב, לשמירה מוקפדת על הצמיגים במכוניות שלנו.

כמה זמן אתם מקדישים לבחירת מכונית?

כשאנחנו קונים מכונית – בין אם חדשה ובין אם משומשת – אנחנו מקדישים לכך תשומת לב רבה. מתייעצים עם חברים ומכרים, קוראים סקירות רכב, שואלים לדעתו של המוסכניק, מתייחסים לאספקטים כלכליים כמו ירידת ערך (וגם צריכת דלק צפויה), מתעמקים בסוגיות אסתטיות ובפרט בצבע של המכונית הנחשקת מבחינתנו, בלא מעט מקרים גם נותנים את הדעת על דרגת זיהום האוויר של כל מכונית שמהווה אופציה מבחינתנו (וטוב שכך: אם לא נעשה את כל מה שאנחנו יכולים כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה, לא בטוח שהילדים שלנו יוכלו לחיות על כדור הארץ בנחת וברווחה), מבררים מה כולל האבזור של כל דגם ועוד.

כמובן שכל הסוגיות הנ"ל חשובות מאוד, אבל כדאי במקביל להקדיש קצת זמן גם לצמיגים. לכל מי שנוהג במכונית באופן קבוע, ואפילו אם מדובר על תדירות לא גבוהה, יש בזיכרון מקרה שבו הוא נאלץ לבלום בבת אחת. כלב שהתפרץ לכביש, אופניים שסטו ממסלולים במפתיע, רכב שהגיח מבלי לעצור ב"עצור" או באור אדום וישנן כמובן עוד דוגמאות למקרים שבהם אפילו הבדל של מטר במרחק הבלימה מוביל לתוצאות אחרות לגמרי – וכדי לצמצם את מרחק הבלימה למינימום חובה לבחור בצמיגים באיכות מקסימלית.

לא רק מצבי חירום: סיבה טובה נוספת לבחור בצמיגים משובחים של יצרן שידוע ברמה הגבוהה של מוצריו כמו צמיגי מישלין היא שלא תמיד תנאי הדרך אופטימליים – בכבישים משובשים למשל ישנה חשיבות רבה לאיכות הצמיגים, כשהכביש רטוב צמיג נחות עלול להוביל לאובדן השליטה במכונית וישנן עוד דוגמאות לחשיבות איכות הצמיגים גם בשגרה.

איך לבחור נכון צמיגים למכונית?

ישנם 3 שיקולים עיקריים לבחירה נכונה של צמיגים למכונית: בטיחות (שעליה אסור בשום פנים ואופן להתפשר), התאמה לאופי הנהיגה (ובפרט מציאת הצמיג המתאים על הסקאלה שבין נוחות מקסימלית לביצועים ספורטיביים) ומחיר.

בטיחות

המשוואה פשוטה: צמיג שלא מספק מקסימום בטיחות הוא צמיג שלא כדאי לקנות. גם אם הוא מאוד זול – שכן הנזק שעלול להיגרם לכם בגלל שהתפשרתם על איכות הצמיג הוא לאין שיעור גבוה יותר מכל חיסכון כספי. עוד כדאי לקחת בחשבון שצמיגי הרכב, כל רכב, נדרשים להתמודד גם עם מצבי חירום ועם תנאי דרך בעייתיים.

התאמה לאופי הנהיגה

אותה פיסת צמיג בגודל כף יד לא רק מבצעת בפועל את ההאטה, ההאצה ושינוי הכיוון, אלא גם אחראית במידה בלתי מבוטלת על חוויית הנסיעה של הנהג ושל מי שאיתו במכונית. לכל צמיג גם השפעה משמעותית על היכולת שלכם ליהנות מנהיגה ספורטיבית יותר, אם זהו הרצון שלכם. בהתאם חשוב מאוד להתאים את הצמיגים לאופי השימוש ברכב.

מחיר

אחרי שסיננתם את כל אותם צמיגים שאינם איכותיים מספיק (ובניגוד לבגדים למשל, בתחום זה כן ישנה חשיבות למותגים מוכרים, וכך למשל צמיגי מישלין פשוט טובים יותר מצמיגים סיניים עלומי שם), וגם את הצמיגים שלא מתאימים לאופי הנהיגה שלכם, בהחלט כדאי לשקלל בבחירה גם את המחיר, וכמובן שסקר שוק מקיף הוא תמיד מדיניות מומלצת כדי למצוא את הצמיגים האיכותיים ביותר במחיר האטרקטיבי ביותר.